KDE Plasma 5.24 już w wersji LTS!

Dzisiaj społeczność KDE wydaje Plazmę 5.24, wydanie długotermine  (LTS), które będzie otrzymywać aktualizacje i poprawki błędów aż do ostatecznej wersji Plazmy 5, zanim przejdziemy na Plazmę 6.

Wybrane nowości w wydaniu 5.24

Wspomniane wydanie Plazmy wprowadza kilka ulepszeń w motywie Breeze, w tym zmianę kolorów Breeze Classic, dla lepszego odróżnia takowego od schematów kolorów Breeze Light i Breeze Dark. Dodano także efekt skupienia m.in. dla przycisków, pól tekstowych, pól wyboru oraz innych oraz usunięto motyw Breeze High Contrast, gdyż oferował niższy kontrast niż bardzo podobny do niego Breeze Dark.

Kilka nowości dotyczy także powiadomień oraz ich obsługi. Powiadomienia o znaczeniu krytycznym dostaną mały pomarańczowy pasek dla wyraźniejszego odróżnienia ich od reszty okien. Notyfikacje o plikach wideo wyświetlają teraz miniaturę w powiadomieniu, zaś powiadomienie systemowe podczas wysyłania lub odbierania plików przez Bluetooth będzie zawsze wyświetlane.

Nie są to wszystkie zmiany, a społeczność KDE, poza nowościami, skupiła się też na wyeliminowaniu wielu błędów i problemów. Jako przykład podano dziwne zachowanie środowiska podczas kliknięcia środkowym przyciskiem na panelu w celu utworzenia karteczki samoprzylepnej. Dodatkowo, Plazma szybciej się zamyka, ponieważ nie akceptuje już nowych połączeń po rozpoczęciu procesu zamykania.

KDE Plasma obsłuży czytnik linii papilarnych. Jego wykorzystanie będzie szersze niż logowanie do konta

Czytniki linii papilarnych to element, który już od dawna spotkamy w chociażby w laptopach. Ich obsługę od dłuższego czasu ma GNOME, co pozwala nam na szybsze i bezpieczne logowanie się do systemu, jak i weryfikowanie swojego użytkownika. Dziwne, że dopiero teraz KDE Plasma nabędzie taką opcję, jednak lepiej późno niż wcale.

KDE Plasma 5.24 wreszcie pozwoli wygodnie korzystać z czytnika linii papilarnych. Odpowiednią opcję znajdziemy w ustawieniach profilu użytkownika. Czytnik linii papilarnych pomoże nam nie tylko zalogować się szybciej na swoje konto, ale także przyspieszy wpisywanie hasła kiedy o nie zapyta nas jakiś program. Ba! Czytnik linii papilarnych zadziała także w terminalu, kiedy to wpiszemy komendę sudo.

Doodano możliwość ustawienia tła pulpitu z menu kontekstowego wyświetlane dla obrazów, a także wsparcie dla wgrywania obrazów z serwisu simonstalenhag.se we wtyczce „obraz dnia”.

 

 

 

poprawiono menedżera zadań więc dodałem możliwość zmiany kierunku wyrównania zadań na panelu, do menu kontekstowego menedżera zadań dodano element umożliwiający przeniesienie zadania do określonego pomieszczenia (Aktywność), nazwę elementu „Uruchom nową instancję” zmieniono na „Otwórz nowe okno”, a element „Więcej czynności” zmieniono nazwę. przeniesiono na dół menu.

KRunner oferuje zintegrowane podpowiedzi dla dostępnych operacji wyszukiwania, które są wyświetlane po kliknięciu znaku zapytania lub wpisaniu polecenia „?”.

W konfiguratorze zmieniono wygląd stron z dużymi listami ustawień (elementy są teraz wyświetlane bez ramek), a niektóre treści zostały przeniesione do menu rozwijanego („hamburger”). W sekcji ustawień kolorów można zmienić kolor podświetlenia aktywnych elementów, dodatkowo interfejs do ustawiania formatów został całkowicie przepisany na QtQuick (w przyszłości planowane jest połączenie tego konfiguratora z ustawieniami języka).

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, abygo ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.