M OS rosyjska odpowiedź na Windowsa

„M OS” został zbudowany na bazie Linuksa i ma znaleźć zastosowanie głównie w sektorze edukacyjnym.

Rosja w tym momencie ma coraz trudniejszy dostęp do zachodnich produktów. O ile tamtejsi użytkownicy prywatni radzą sobie z omijaniem części sankcji (a piractwo zostało oficjalnie zalegalizowane), o tyle instytucje wciąż polegają na zachodnim oprogramowaniu. Wszak Office, Windows i podobne produkty nie są już oficjalnie dystrybuowane w Rosji.

SeoHost.pl

System ma znaleźć zastosowanie głównie w sektorze edukacyjnym — powoli trafia on na komputery stacjonarne czy laptopy wykorzystywane w rosyjskich szkołach. Na razie jest on dostępny głównie w moskiewskich placówkach edukacyjnych.

Rosyjski OS został wyposażony m.in. w przeglądarkę Mozilla Firefox, klienta pocztowego Mozilla Thunderbird i pakiet biurowy LibreOffice. System umożliwia także nagrywanie pulpitu, wykonywanie zrzutów ekranu czy pracę z plikami.

M OS został stworzony przez Departament Technologii Informacyjnych, a konkretniej przez grupę 25 deweloperów. Prace nad systemem trwały ok. pół roku, a całość została zbudowana na architekturze Linuksa.

M OS jest od startu wyposażony w szereg aplikacji, jak Firefox i Chromium do przeglądania sieci, LibreOffice do edycji dokumentów czy Evolution do przeglądania poczty. Celem M Os są komputery w szkołach – zarówno te dla uczniów, jak i dla nauczycieli.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, abygo ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.